Přeskočit na obsah, Přeskočit na nabídku služeb

logo se jménem Jiří Kroužek

Seznam posledních kvalitních katalogů

31. 08. 2011 – Jiří Kroužek

Přínos registrace do internetových katalogů je podle mě v současné době strašně přeceňován. Pokud vám někdo tvrdí, že registrace do 100 a více katalogů má pro web smysl, nevěřte mu.

Na téma smysluplnosti registrace do katalogů jsem psal v článku Registrace do katalogů a její (ne)smysl na Lupě. Nyní se budu snažit udělat seznam katalogů, které ještě považuji za kvalitní. A nebude jich mnoho. Zaměřuji se přitom jen na katalogy, kam lze odkaz přidat zdarma nebo za mírný poplatek (do 100 Kč).

Obecné katalogy – ty nejdůležitější

  • Firmy.cz. Katalog firem společnosti Seznam.cz. V současnosti nejdůležitější katalog, který má od svých konkurentů velký náskok. Přidávat je možné jen podnikatele (držitele platného IČ).
  • Odkazy.seznam.cz. Jedná se opět o projekt Seznamu. Zde je možné naopak přidávat pouze nekomerční stránky.
  • Najisto.cz. Katalog firem společnosti Centrum holdings. Je to společný katalog portálů Centrum.cz a Atlas.cz. Nedosahuje však zdaleka takové návštěvnosti, jakou mají firmy.cz. Pouze pro podnikatele.
  • Bezvaportal.cz. Můj oblíbený katalog. Odkaz je možné přidat za základní poplatek 30 Kč nebo za 99 Kč i s náhledem webu. Nicméně i poplatek 30 Kč vám v dané sekci zajistí výhodné postavení – dříve tento katalog umožňoval zápis zdarma. Tyto původní zápisy jsou teď odsouvány za všechny placené.
  • Rink.cz. Velmi povedený katalog. Základní zápis stojí 10 Kč. Je zde systém topování, který za každých zaplacených 10 Kč posouvá web vzhůru. Většinou stačí poslat dvě platby a jste v dané sekci na prvním místě. Dříve býval zdarma, avšak zvýhodňuje všechny nové (placené) odkazy oproti dřívějším (neplaceným).
  • Zacatek.cz. Další poměrně slušný katalog. Zápis stojí 30 Kč. Dříve byl zdarma a zřejmě žádným způsobem nezvýhodňuje současné placené registrace a vše řadí podle abecedy. Navíc reálná návštěvnost z tohoto katalogu je u mých webů téměř nulová (což neznamená, že to tak musí být ve všech oborech).
  • Opendir.cz. Běžný zápis stojí 50 Kč.
  • Sprehledem.cz. Katalog, který se hodně snaží. Nedávno kompletně změnili design, neřekl bych však, že k lepšímu – vše se mi od té doby strašně pomalu načítá. Je zde hrozně odkazů a v některých oborech málo sekci. Zápis je zdarma, což je podle mne ten hlavní problém.
  • Info-cechy.cz. Sdružuje spoustu regionálních katalogů (pro všechny regiony).

Další obecné katalogy

Zde uvádím další katalogy, které stojí za zvážení, ale již jim nepřisuzuji takový význam.

Oborové katalogy

Specializované katalogy mají z hlediska SEO největší význam. Zde nelze uvést žádný konkrétní seznam, protože se jedná o subjektivní záležitost. Můžete ale zkusit ve vyhledávači hledat podle klíčových slov souvisejících s vaším oborem.

Slovenské katalogy

Na Slovensku jsou dva hlavní katalogy (první dva v seznamu níže). Na rozdíl od ČR v jejich velikosti není takový rozdíl. U nás jsou dominantní Firmy.cz a pak dlouho nikdo, na Slovensku je trh mnohem vyrovnanější.

© 2009-2018 Jiří Kroužek, Zpracovávané údaje